Çerez Örnek
canlı destek

Akreditasyonlar


MÜDEK

MÜDEK

Tanıtımı

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), çeşitli disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluştur.


MÜDEK, 2002 yılında Türkiye ve KKTC'de mühendislik eğitimi veren fakültelerin dekanlarından oluşan Mühendislik Dekanları Konseyi (MDK) tarafından, bu fakültelerin mühendislik lisans programlarının değerlendirmesi için ayrıntılı bir program düzenlemek ve uygulamak üzere, Mühendislik Değerlendirme Kurulu adı ile bağımsız bir platform olarak kurulmuştur. 2003 yılında mühendislik programlarının değerlendirmesine başlamış ve 2007 yılında dernekleşmiştir. MÜDEK hakkında tüm bilgilere aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://www.mudek.org.tr/tr/ana/ilk.shtm


MÜDEK 17 Kasım 2006 tarihinden beri Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE - European Network for Accreditation of Engineering Education) adlı kuruluşun üyesi ve 15 Haziran 2011 tarihinden beri Washington Accord (WA) imzacısıdır (üyesidir). MÜDEK'in ulusal ve uluslararası dış değerlendirilmeleri ve yetkilendirilmeleri belgelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.mudek.org.tr/tr/hak/disdeg.shtm

 

Amacı

MÜDEK'in amacı, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak, böylece, güncel ve gelişmekte olan teknolojileri kavrayan, daha iyi eğitilmiş ve daha nitelikli mühendisler yetiştirilerek toplumun refahının ileri götürülmesini sağlamaktır.

 

Ege Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde MÜDEK Süreçleri

Bölümümüz MÜDEK çalışmalarına 2005 yılında başlamış olup 2007 yılında ilk defa değerlendirmeye girerek akredite olmaya uygun bulunmuştur. Bu tarihten sonraki ara ve yeni değerlendirmeler ile Bölümümüzün MÜDEK akreditasyonları günümüze kadar devam etmiş ve son yapılan değerlendirmede 2023 yılına kadar akredite edilmiştir. Güncel sertifikaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://electronics.ege.edu.tr/tr-3706/.html


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ